Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

patrycjusza. Zaskarbił sobie sympatię gawiedzi broniąc niewolników prefekta Pedaniusza Sekunda. Jeden z nich zabił prefekta, za co wszyscy niewolnicy mieli zostać skazani na śmierć. Petroniusza nie obchodziło uwielbienie tłumów i nie zwracał uwagi na lud. Podczas drogi Winicjusz opowiada wujowi o ukochanej. Przypomina sobie, że gdy rozmawiała z nim, na piasku kreśliła znak przypominający rybę. Lektyka zatrzymuje się przy księgarni, w której Petroniusz kupuje własne dzieło - "Satyricon". Wydał je anonimowo, ponieważ Neron mógłby chcieć uśmiercić autora lepszego od siebie. Petroniusz ofiarowuje księgę Winicjuszowi.

Lektyka dociera do domu Aulusa i Pomponii. Aulus Placjusz jest zaskoczony ich przybyciem, więc Petroniusz jako powód wizyty podaje chęć podziękowania za opiekę, jaką otoczyli Winicjusza. Dociera do nich śmiech Ligii i synka pana domu, małego Aulusa, którzy bawili się piłką. Petroniusz został w tricinium z Pomponią Grecyną, do której z niewiadomych powodów żywił ogromny szacunek. Winicjusz, Ligia i chłopiec poszli na spacer po ogrodzie. Trójka przysiadła na ławce, ale mały i energiczny chłopiec po chwili odbiegł, by pobawić się nad stawem. Winicjusz zaczął rozmawiać z dziewczyną i używając pięknych słów opowiadał o swoich uczuciach do niej. Ligia była niewinną i prostolinijną dziewczyną, nie rozumiała słów patrycjusza, jednak odkryła, że także żywi do niego ciepłe uczucia. Po chwili nadszedł Aulus i przerwał ich rozmowę.


Petroniusz rozmawia z Pomponią. Obserwują piękny zachód słońca. Petroniusz zachwyca się spokojem, jaki panuje w posiadłości Aulusa i jego żony. Mówi, że świat, w którym żyją, jest odmienny od tego, w którym żyje on, a którym włada Neron. Pomponia odpowiada, że Neron nie włada światem, a robi to sprawiedliwy i wszechmocny Bóg. Petroniusz


Komentarze

    7 + 3 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.