Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

zawstydzić Petroniusza, mówiąc mu, że to, czego dokonał, było godne wyzwoleńca.

Aulus idzie odwiedzić Petroniusza, jednak nie zastaje go. Obecny w jego domu jest Marek Winicjusz. Aulus mówi mu o przeniesieniu dziewczyny do pałacu, na co Marek wyraża szczere zaskoczenie, więc opiekun przekonuje się, że młodzieniec jest niewinny. Winicjusz obiecuje, że albo wyzwoli dziewczynę z rąk Nerona, albo ją pomści. Aulus cieszy się tym oświadczeniem i odchodzi, jednak w domu otrzymuje list, w którym patrycjusz pisze, że nie będzie sprzeciwiał się woli władcy.

Kiedy Petroniusz wraca do domu, zastaje swego siostrzeńca zagniewanego. Młodzieniec robi czyni wujowi wyrzuty, jednak on tłumaczy, że faktycznie Ligię porwano pod wpływem rady Petroniusza, ale Neron przyrzekł, że dziewczynę odda Winicjuszowi. Ligia musi zostać na dworze cesarskim przez jakiś czas, by zachować pozory. Opiekować się nią będzie Akte, dawna kochanka Cezara. Petroniusz zapewnił, że Neron nie będzie zainteresowany dziewczyną, ponieważ wmówił mu, że jest ona nieodpowiednia dla tak wielkiego człowieka. Następnego dnia Cezar wyprawi ucztę, na której Ligię posadzą obok Marka. Petroniusz radzi siostrzeńcowi, by napisał list do Aulusa i zapowiedział lojalność Neronowi.

Akte przygotowuje Ligię do uczty. Pomaga się jej ubrać i namaszcza ciało dziewczyny pachnidłami. Radzi Ligii, by nie sprzeciwiała się woli Cezara, ponieważ może ściągnąć na siebie jego gniew. Zapewnia ją, że władca nie jest zainteresowany jej wdziękami. Ligia udaje się na ucztę, czuje się zagubiona, ponieważ nigdy w życiu nie uczestniczyła w takowej. Obok niej siada Winicjusz. Rozmawiając z nią wyznaje jej swoją miłość, co wzbudza w dziewczynie nieznane dotąd uczucia. Neron przygląda się pięknej zakładniczce, ale Petroniusz przekonuje go, że Ligia jest za wąska


Komentarze

    3 + 1 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.