Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

w biodrach. Patrycjusz namawia władcę, by zaszczycił zebranych swoim talentem. Neron z początku odmawia, w końcu jednak zgadza się. Każe przyprowadzić Poppeę, by także mogła zachwycić się pieśnią Cezara. Ligia obserwuje żonę władcy, robi ona na niej wielkie wrażenie swą urodą. Dotychczas słyszała tylko o Poppei, że jest najokrutniejszą kobietą w Rzymie.

Neron śpiewa, a gdy kończy, ludzie zasypują go pochlebstwami. Dla władcy liczy się tylko opinia Petroniusza. Ludzie oddają się pijaństwu i swawoli. Neron pod wpływem wypitego wina zaczyna widzieć ducha zmarłej matki - sam skazał ją na śmierć. Winicjusz jest pijany i zaczyna całować Ligię. Akte próbuje wyzwolić dziewczynę z rąk patrycjusza, w końcu pomaga jej Ursus. Zanosi swą panią do komnat Akte i razem obmyślają plan ucieczki Ligii, która już wie, że z rozkazu Nerona ma zostać kochanką Winicjusza. Dziewczyna pragnie powrócić do domu swoich przybranych rodziców, ale rozumie, że doprowadzi to do ich zguby. Ursus ustala z Ligią, że kiedy będą ją następnego wieczora prowadzić do domu Winicjusza, odbije ją z rąk nieprzyjaciół.

Akte nocą rozmawia z Ligią, mówi jej, że może udałoby się przekonać Winicjusza, by poślubił dziewczynę. Chce iść do patrycjusza i spróbować przekonać go do tego, ale Ligia prosi, by tego nie robiła. Jest zdecydowana na ucieczkę. Przechadzając się po ogrodzie spotkały Poppeę, która jest ciekawa, kim jest Ligia. Dziewczyna błaga żonę Cezara, by wstawiła się u męża w jej sprawie.


Następnego dnia po Ligię przybył wyzwoleniec z domu Winicjusza, Atacyn. Dziewczyna pożegnała się ze swą opiekunką z domu cesarskiego i udała się w drogę. Ursus z grupą chrześcijan napadają na orszak dziewczyny i uprowadzają ją. Wieść ta dociera do domu Winicjusza, w którym specjalnie z okazji przybycia dziewczyny uszykowano ucztę.


Komentarze

    2 + 2 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.