Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

Patrycjusz wpada w nieopanowany gniew i każe swoich niewolników.

Marek idzie do pałacu Cezara, ponieważ myśli, że to on kazał porwać Ligię. Na miejscu dowiaduje się, że córka władcy ciężko zachorowała, w związku z czym nie udziela on nikomu audiencji. Poszedł do Akte, od której usłyszał, że Ligia sama chciała uciec od Winicjusza i pomogli jej w tym chrześcijanie. Patrycjusz chce rozkazać poszukiwania dziewczyny, ale Akte tłumaczy mu, że jeżeli tego dokona, ściągnie na Ligię śmierć. Powiedziała tez, że Poppea oskarżyła ją o rzucenie uroku na jej dziecko i jeżeli córeczka władcy umrze, Ligia zostanie skazana. Mówi Winicjuszowi, by poszukiwał dziewczyny, bo ona kocha go, ale nie chce być wyłącznie jego kochanką. W pałacu zjawia się Pomponia Grecyna i prosi Boga, by wybaczył Winicjuszowi krzywdę, jaką uczynił Ligii i jej opiekunom. Przed pałacem zgromadził się tłum, oczekujący wieści o córce władcy. Wśród nich był Petroniusz. Marek rozmawia z nim i z jego rady każe obstawić bramy, bowiem Ligia na pewno nie zdążyła jeszcze uciec z Rzymu.


Petroniusz pragnie pocieszyć Winicjusza i chce ofiarować mu swą ulubioną niewolnicę Eunice. Dziewczyna błaga swego pana, by tego nie czynił, Petroniusz każe ją za nieposłuszeństwo. Siostrzeniec nie może zapomnieć o ukochanej i wyrusza na poszukiwania jej. Petroniusza zastanawia zachowanie Eunice, pyta swoich ludzi o nią i dowiaduje się, że wbrew temu, co mówiła, nie ma w jego domu żadnego kochanka. Eunice zna kogoś, kto może odnaleźć Ligię - jest to Chilon Chilonides, który zostaje wezwany i przybywa następnego dnia do Petroniusza. Patrycjusz rozmawiając z nim wypytuje o jego życie oraz o Eunice. Chilon rozpoznaje symbol ryby, który narysowała Ligia na piasku i podejmuje się zadania znalezienia dziewczyny za odpowiednią opłatą.

Augusta, córka


Komentarze

    2 + 3 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.